Sözleşmeli Hizmetler

Firmamız satış sonrası hizmetler bölümünde, kalite ve müşteri memnuniyetini esas alan yaklaşımı ile hizmet vermekte olup, konusunda deneyimli ve disiplinli ekibi ile iş yapış şeklinizi beklentileriniz doğrultusunda değiştirmeyi hedeflemektedir.

Destek ekibimizin yapacağı analiz çalışması ile firmanız için uygun Hizmet şekilleri tespit edilebileceği gibi, aşağıda listelenen standart paket hizmetleri ile de müşterilerimize kesintisiz ve iş süreçlerini hızlandıracak çözümler sunulmaktadır.

Paket Adı İçerik Süre Ürün Grubu
Tele-Destek Hizmeti Tele-Destek
Web Destek
1 Yıl GO Plua
Tiger Plus
IK-Bordro
Kobi Destek Paketi Tele-Destek
Acil Destek Hizmeti
Sürüm Güncelleme
Web Destek
Devir Hizmeti
1 Yıl GO Plus
Tiger Plus
IK
Bordro Plus
Kurumsal Destek Paketi (Level 1) Tele-Destek
Aylık Periyodik Ziyaret
Acil Destek
Sürüm Güncelleme
Web Destek
Devir Hizmeti
1 Yıl Tiger Plus
Tiger Enterprise
IK
Bordo Plus
Kurumsal Destek Paketi (Level 2) Tele-Destek
Aylık Periyodik Ziyaret
Acil Destek
Sürüm Güncelleme
Web Destek
Devir Hizmeti
+
Donanım & Network Desteği
1 Yıl Tiger Plus
Tiger Enterprise
IK
Bordro Plus
(50 Kullanıcı ve üzeri sistemler için)
  • Yukarıda tanımı yapan paket hizmetlerden uygun olanı firmanız için seçilir ve 1 yıllık Danışmanlık Sözleşmesi imzalanır.
  • Hizmet süresi içinde, kullanılan ürün grubunun değişmesi durumunda Sözleşme Yenilenir.
  • Hizmetin devam etmesi talep edildiği durumlarda,1 yılsonunda yeni Sözleşme düzenlenir.
  • Acil Destek talepleri aynı gün içinde yanıtlanır.(Acil Destek tanımına uyan talepler…)
  • Destek Hizmetleri, Logo ürünlerinin son sürümlerini içermektedir.
  Versiyon Dökümanları
  Aylık Bültenler

Logo Eğitim Hizmetleri

Verimliliğinizi arttırmak için firmamızdan alabileceğiniz; eğitim hizmetlerimiz…

Firmamız, müşterilerin kurumsal ihtiyaçlarına göre özel proje eğitimleri verebildiği gibi, Standart ve İleri Ürün eğitimleri ile de, firmaların ürünlerimizi daha verimli kullanmalarını sağlamakla birlikte, kullanıcılıların ürün üzerindeki performanslarını da arttırmayı hedeflemektedir.

STANDART ÜRÜN EĞİTİMLERİ : Logo ürünleri hakkında bilgilendirme, ürün yapısı, bölümler arasındaki ilişki, uygulamalı bilgi girişi, raporlama konularından oluşmaktadır.

İLERİ ÜRÜN EĞİTİMLERİ : Ürünlerimizin daha verimli kullanılmasına yönelik admin düzeyindeki eğitimlerimizde, Parametrik tanımlar, rapor ve form tasarımları, entegrasyon, borç takip, mali tablolar, üretim yönetimi gibi özel konulardan oluşmaktadır.

UPGRADE EĞİTİMLERİ : Ürün grupları geçiş ya da ürün skalamıza eklenen yeni ürünler için geçiş eğitimleridir. Ürün grupları arasındaki farklar ve işletmeye olacak faydaları anlatılmaktadır.

 

Logo Destek Hizmeti

TELE-DESTEK HİZMETİ: Telefonda çözülebilecek, yardım amaçlı, müşteri yerinde müdahale gerektirmeyen problemleri kapsar.

YERİNDE DESTEK HİZMETİ: Ürün kurulumu, yedekleme, veri problemi, form tasarımı gibi müşteri yerinde müdahale ile çözülebilecek talep ve sorunları kapsar.

SÜRÜM DESTEK HİZMETİ: Müşteride kullanılan ürün gruplarına ait son sürümlerin (hata düzeltmek için çıkan ara sürümlerin ) kurulması hizmetini kapsar. Logo tarafından ücretli olarak açıklanan Versiyon geçişleri ayrıca ücretlendirilmektedir. Müşterilerimiz güncel yasal mevzuata tam uyum ve yeni geliştirilen tüm standart özelliklerden ÜCRETSİZ olarak yararlanmak için ayrıca LEM paketi satın almalıdır.

ACİL DESTEK HİZMETİ: Müşteride veri kurtarma, kurulum gibi gün içinde acil müdahale gerektiren hizmetleri kapsar.

Yukarıda tanımlanan hizmetlerimiz; Sözleşmeli müşterilerimize Ücretsiz olarak sunulmakta olup, Sözleşmesi olmayan müşterilerimize Saat/TL + KDV olarak ücretlendirilir.